Jordi Sampleoli, a francia válogatott trénere a közelmúltban két sztárjátékosa, Ousmane Dembélé és Kylian Mbappé játékstílusával kapcsolatban vitatott megjegyzésekkel került a hírekbe. A francia So Foot futballmagazinnak adott interjújában Sampleoli analógiát vont le Dembélé pályán tanúsított viselkedése és az autizmus spektrumzavarral kapcsolatos jellemvonásai között. „Dembélé úgy játszik, mint egy autista” – mondta Sampleoli nyersen. „Egyedül kezdi a játékot, és egyedül fejezi be. Nem tudja, hogyan vonja be csapattársait, nem ad nekik lehetőséget a kifejezésre. Csak azt tudja, hogyan ragyogjon az egyéni cselekedeteken keresztül. » A tréner ezután felvetette, hogy Mbappé, Dembélé csapattársa a francia csapatban néha hasonló tendenciákat mutat. „Mbappénak is van ilyen” – tette hozzá Sampleoli.
A tekintélyes edzőnek ezek a megjegyzései azonnal vitát és vitát váltottak ki, sokan megkérdőjelezték az összehasonlítás érvényességét és érzékenységét. Míg Sampleоli szándéka az volt, hogy őszintén értékelje játékosai döntéshozatali és labdaszerzési hajlamát, az „autista” kifejezés használata a játékstílusuk leírására számos kritikát váltott ki. Az autizmus spektrumzavar egy összetett neurológiai állapot, amely befolyásolja az egyén társas kommunikációját, interakcióját és viselkedési mintáit. Azzal, hogy Dembélé játékstílusát az autizmus jellemzőivel azonosították, Sampleоli megjegyzései azt kockáztatták, hogy a káros sztereotípiák fennmaradjanak, és túlságosan leegyszerűsítsék a futball és az autizmus árnyalatait.
"Ez egy nagyon problémás összehasonlítás" - mondta Dr. Emily Rubin klinikai pszichológus, aki az autizmusra specializálódott. „Bár Sampleoli megfigyelhetett bizonyos viselkedési mintákat játékosainál, „autistának” nevezni őket nemcsak pontatlan, hanem mélyen bántó is lehet az autista közösség számára. » Dr. Rubin hangsúlyozta, hogy az autizmus spektrum zavarokkal küzdő emberek viselkedése és képességei széles skáláját mutatják, és hogy jellemzőiknek a futballistákra való általánosítása rossz szolgálatot tesz a rendellenesség összetettségére. „Az autizmus nem monolitikus tulajdonság” – magyarázta. „Ez egy neurológiai különbség, amely nagyon különböző módon érinti az embereket.
A játékstílus egyszerű összehasonlítására redukálva túlságosan leegyszerűsíti az autista emberek tapasztalatait. » Sampleоli megjegyzéseire gyorsan reagáltak, sok futballrajongó és autizmusvédő a közösségi médiában elítélte az edző megjegyzéseit. Egyesek hivatalos bocsánatkérést kértek, míg mások azt követelték, hogy Sampleоli vegyen részt érzékenységi tréningen, hogy jobban megértse az autizmus árnyalatait és megjegyzéseinek hatását.
A francia csapat útja a 2024-es Európa-bajnokságon szívszorítóan ért véget az elődöntőben, hiszen 2-1-re kikapott Spanyolországtól. Kemény meccs volt, amelyen a francia csapat mindent beleadott, de végül nem sikerült bebiztosítania a döntőbe jutást. Bár a vereség csalódás volt a csapatnak és szenvedélyes szurkolóinak, a tornán nyújtott összteljesítményükből mégis volt néhány pozitívumot levonni. Annak ellenére, hogy nem talált be a hálóba, Ousmane Dembélé továbbra is dinamikus és kreatív erő volt a francia támadásban, bemutatva kivételes technikai képességeit. A csapattárs, Kylian Mbappé pedig döntő gólt szerzett a csapat elődöntőig való menetelése során.
Bár a franciák közel jártak a döntőbe jutáshoz, a 2024-es Európa-bajnokságon nyújtott teljesítményük a csapat óriási tehetségét és potenciálját demonstrálta. A tapasztalt veteránok és fiatal feltörekvő sztárok keverékével kézzelfogható optimizmus ébred a francia csapat jövőjét illetően. Didier Deschamps, a tapasztalt francia edző kétségtelenül büszke lesz arra, ahogy csapata végig versenyzett a tornán. Olyan szintű bátorságról és elszántságról tettek tanúbizonyságot, amely az elmúlt években a francia csapat szinonimájává vált. A Németország és Hollandia elleni csoportkör-győzelemtől a Portugália elleni drámai negyeddöntős diadalig a franciák mindent a pályán hagytak a dicsőség keresésére.
A csapat rendíthetetlen egysége és bajtársiassága áll sikerük középpontjában. Deschamps a büszkeség és az egység erős érzését váltotta ki a csapaton belül, ami abban is megmutatkozik, ahogyan támogatják és bátorítják egymást, még a nehézségek ellenére is. Ez a kollektív szellem és hit kulcsfontosságú tényező volt abban, hogy a csapat képes legyen leküzdeni a kihívásokat és bejutni az elődöntőbe. Persze fájni fog a spanyolok elleni vereség az elődöntőben, mert a franciák a második Európa-bajnoki címet tűzték ki célul. A mérkőzés szoros küzdelmet hozott, mindkét csapat megmutatta taktikai érzékét és technikai tudását. Végül a spanyol csapat rugalmassága és tapasztalata hozta meg a különbséget, és sikerült megőriznie vékony előnyét az utolsó szakaszig.
A francia játékosok számára ez a vereség kétségtelenül motivációt jelent majd, hogy minden eddiginél erősebben és elszántabban térjenek vissza. Az olyan játékosok, mint Mbappé, Dembélé és a tehetséges középpályás páros, Paul Pogba és N'Golo Kanté, szívesen használják majd ezt a tapasztalatot a jövőbeli sikerek ugródeszkájaként. Ahogy a figyelem a következő nagy tornára irányul, a francia csapat kétségtelenül szívesen használja majd ezt a tapasztalatot motivációként, hogy megerősödve térjen vissza, és vállaljon egy még félelmetes kihívást a jövőbeni címekért. A tehetséges csapat jövője továbbra is fényes, és hűséges rajongóik biztosan várják a következő alkalmat, hogy sikerre buzdítsák őket.